Relacje z imprez : Przedstawienie „Śpiąca królewna”
dnia 20/3/2011 23:55:54 (490 odson)

 Przedstawienie „Śpiąca królewna”

 

11 marca odbyła się prapremiera „Śpiącej królewny” w wykonaniu klas 2. gimnazjum. Przedstawienie reżyserowała p. Katarzyna Kotowska. Zostało ono wystawione w ramach projektu „Szkolny Teatr w Podkowie Leśnej” realizowanego przez Fundację Otwarty Teatr.

Spektakl jest współczesną wersją baśni Charles'a Perrault. Królewna została osadzona we współczesnych realiach, w których często rządzą: pieniądze, pogoń za gadżetami, nowinkami, idole urastają do rangi Boga, gdzie często następuje „odczłowieczenia” człowieka. W wersji klasy IIa, która jest też współautorem scenariusza, lekarstwem na te problemy są bliscy ludzie, którzy nie pozostawiają królewny samej sobie i podają jej pomocną dłoń.

W przedstawieniu klasy IIB mieliśmy przykład samotności w tłumie, co więcej samotności w rodzinie. Problemów królewny nie dostrzegają nawet rodzice, którzy pochłonięci są kłótniami i wypominaniem sobie grzechów młodości. A skutki takiej ślepoty mogą być tragiczne.

Obie wersje baśni kończą się optymistycznie. Są świetną diagnozą  współczesności i jej problemów. Aktorom i reżyserowi gratulujemy pomysłu i wykonania.

 

Iwona Grabowska - Gralak

Wersja do wydrukowania Powiadom znajomego o tej wiadomoci Utwrz dokument .pdf z tego artykuu