Relacje z imprez : Przedstawienie „Królewna Śnieżka”
dnia 5/7/2011 16:18:11 (560 odson)

Przedstawienie „Królewna Śnieżka”

21 czerwca odbyła się prapremiera „Królewny Śnieżki” w wykonaniu klas 6. szkoły podstawowej. Przedstawienie reżyserowała p. Katarzyna Kotowska (napisała również wraz z uczniami obu klas scenariusze przedstawień).  Zostało ono wystawione w ramach projektu „Szkolny Teatr w Podkowie Leśnej” realizowanego przez Fundację Otwarty Teatr i jest owocem półrocznych warsztatów teatralnych przeprowadzonych w klasach 6a i 6b. Starą jak świat baśń wpisano we współczesne realia. 
Klasa 6b przedstawiła nam Śnieżkę osieroconą przez matkę i postać króla- ojca, który robi wszystko, aby fakt, że matka Śnieżki odeszła, był tym najgorszym w jej życiu i nic złego już jej nie spotkało.  Nie zabrakło w przedstawieniu macochy, która za wszelką cenę chce usunąć ze swojej drogi królewnę. Ale w tej wersji pokusą dla Śnieżki nie będzie piękne jabłko ofiarowane przez podstępną macochę. Taką pokusą okaże się „życzliwa” koleżanka zachęcająca do wypicia drinka czy zapalenia papierosa.  Spotkaliśmy też uwspółcześnione krasnoludki, które nie pracują już w kopalni, ale jako agenci dla króla – ojca, który, tak jak obiecał, czuwa nad jedynaczką. 
Klasa 6a zaprezentowała jeszcze inną wersję baśni. Doskonale została skonstruowana postać macochy, która idealnie wpisała się we współczesne czasy. Jej wyrocznią, jeśli chodzi o potwierdzenie swojej urody,  nie jest już zwierciadło, ale laptop  i  Internet. Wersja klasy 6a zwraca też uwagę, że nie zawsze warto być postacią pierwszoplanową i grać pierwsze skrzypce, o czym przekonała się zła macocha. 
Obie wersje baśni są świetną diagnozą  współczesności i zagrożeń, którym muszą stawić czoła młodzi ludzie. Pokazują też jak ważna jest rola najbliższych osób.  Aktorom i reżyserowi gratulujemy pomysłu i wykonania. Wyrazy uznania należą się również wychowawczyniom obu klas, p. Beacie Onyszko  i p. Agnieszce Rebzdzie, które   zagrały w przedstawieniu. 


red. Iwona Grabowska - Gralak

Wersja do wydrukowania Powiadom znajomego o tej wiadomoci Utwrz dokument .pdf z tego artykuu