Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Opublikowano: 05-07-2020

Dnia 25.11.2015 roku pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Za udział w programie CodeWeek i aktywne propagowanie idei kodowania firma Samsung i Mistrzowie Kodowania ufundowali nam darmowe bilety. W wycieczce wzięła udział klasa Ia gimnazjum, uczniowie cudzoziemscy i nasz młody mistrz kodowania Paweł z klasy 5 szkoły podstawowej. Dużo zwiedzaliśmy i korzystaliśmy z wielu urządzeń interaktywnych.

Centrum Nauki Kopernik ? centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

W laboratoriach Centrum Nauki Kopernik mogą eksperymentować wszyscy, którzy ukończyli 13 lat (dla grup zorganizowanych od wtorku do piątku) i 9 lat w weekendy (tzw. minilaby dla turystów indywidualnych). W laboratorium biologicznym publiczność pozna, czym jest m.in. termocykler, zestaw do elektroforezy, komora laminarna czy pipeta automatyczna. W pracowni chemicznej zwiedzający spróbują wyprodukować wodór, wytworzyć prąd w wyniku reakcji chemicznej oraz wytrącić metale z roztworów i zmydlania tłuszczów. W pracowni robotycznej zbudują lub zaprogramują swojego robota, a w laboratorium fizycznym przyjrzą się światłu, falom, zjawiskom termicznym i akustycznym oraz zbadają pędzące cząstki elementarne.

 

W Centrum znajduje się 6 wystaw i ponad 400 eksponatów. W cenie biletu można odwiedzić Teatr Robotyczny oraz Teatr Wysokich Napięć.

- świat w ruchu: dzięki eksponatom tworzącym wystawę dowiemy się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni.

- człowiek i środowisko: znajdujące się tu eksponaty pozwalają zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu oraz poprzez samodzielne eksperymenty poznawać otaczający świat.

- strefa światła: wystawa prezentuje nam własności światła oraz pokazuje doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych.

- korzenie cywilizacji: wystawa, która zabiera nas w niesamowitą podróż, od zamierzchłych dziejów po czekającą nas przyszłość. Przedstawia także najważniejsze osiągnięcia ludzkiej myśli.

 

- Bzz!: oferta kierowana do najmłodszych gości Centrum Nauki Kopernik, dzieci w wieku do sześciu lat, rozbudzająca ich wyobraźnię i ciekawość. Przy wejściu na milusińskich czekają owady i ryby, które można łapać w niezwykłą siatkę stworzoną z własnego cienia. Dzieci będą podążać śladami zwierząt aby zobaczyć, jaki gdzie żyją.

 

- RE:generacja: miejsce stworzone specjalniedla ludzi młodych, wkraczających w dorosłe życie (powyżej czternastego roku życia) oraz dla dorosłych. Czekające tutaj eksperymenty pozwalają zgłębić tajniki ludzkiej psychiki: dowiedzieć się więcej o samym sobie oraz prawach rządzących relacjami między ludźmi.

 

?Przez lata przekonywano nas, że poznajemy naukę w ławach szkolnych, na klasówkach, kolokwiach i egzaminach. Dziś wiemy już, że tą drogą zdobywamy zaledwie niewielki ułamek Wiedzy i Nauki. Resztę poznajemy sami, na własne życzenie, a często bez żadnego konkretnego powodu. Specjaliści nazywają to nauką nieformalną. W Centrum Nauki Kopernik nazywamy ją własnym poznawaniem świata? - czytamy na oficjalnej stronie Centrum.

 

Dziękujemy !

Natalia Klajnowska, Wiktoria Oksińska

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie ze strony oraz w celu zbierania anonimowych statystyk.
Nieblokowanie tych plików i kontynuowanie korzystania ze strony, oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Można samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Nie pokazuj więcej