LEKCJA HISTORII W PLENERZE

Opublikowano: 13-12-2019

7 września wybraliśmy się z całą klasą IIb gimnazjum i nauczycielem historii Sławomirem Sowińskim do Stawiska, aby obejrzeć multimedialną wystawę Drogi do Niepodległej ? Józef Piłsudski. Co roku, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, w 2018 będziemy świętować stulecie tych wydarzeń. Z tej okazji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Narodowy Bank Polski przygotowały objazdową wystawę pokazującą, obok innych polityków, drogę Marszałka Józefa Piłsudskiego do niepodległości. Warto było zobaczyć filmy, słuchowiska oraz archiwalne zdjęcia w technologii 3D poświęcone postaci Naczelnika, wzbogacone wykładem naszego nauczyciela.

Na wystawie jedną z ciekawostek była reprodukcja pięciomilionowego banknotu zaprojektowanego przez Andrzeja Heidricha z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, wzór ten nie wszedł do obiegu banknotów wydawanych przez Narodowy Bank Polski. Stare zdjęcia uzupełnione były cytatami, przypomnę jeden z nich:

Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

                                                                                   / J. Piłsudski/

Wystawa już pojechała dalej, w Polskę. Pewnie innych też zainteresuje.

                                                      Julia Grabska, ucz. Kl. IIb gimnazjum

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie ze strony oraz w celu zbierania anonimowych statystyk.
Nieblokowanie tych plików i kontynuowanie korzystania ze strony, oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Można samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Nie pokazuj więcej