WYŚLIJ KARTKĘ DO POWSTAŃCA

Opublikowano: 20-02-2020

W tym roku obchodziliśmy 72 rocznicę Powstania Warszawskiego w niezwykły sposób. 3 października, w dniu podpisania kapitulacji Powstania, uczniowie pisali listy do uczestników walk o Warszawę.  Nasza szkoła dołączyła do akcji BohaterON - projektu mającego na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Oto, jak o projekcie piszą jego pomysłodawcy:

?W 2014 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieci z ponad 30 szpitali z całej Polski wykonywały biało-czerwone kartki. Wzruszające prace małych pacjentów zostały przekazane uczestnikom walk o stolicę. Wielu z nich w bardzo emocjonalny sposób dziękowało nadawcom za otrzymane listy, a zainicjowany dialog pokoleń trwa do dziś. W tym roku nie tylko dzieci wypiszą Kartkę dla Powstańca. (?) Umożliwiamy każdemu Polakowi wysłanie pocztówki do wybranego Bohatera i pokazanie, że pamięta o historii swojego kraju i ludziach, który walczyli o jego wolność. (?) W zeszłym roku do Powstańców trafiło ponad 3600 kartek. W tym mogą otrzymać ich setki tysięcy.?

Wśród tych kartek będą też słowa od uczniów naszej szkoły. Dzieci we wzruszający sposób dziękowały Powstańcom:

?Cieszę się, że mogę w jakiś sposób podziękować. Nie wyobrażam sobie, jak bardzo musiał być Pan dzielny. Nie wiem, czy sam bym tak potrafił?

?Zastanawiam się, czy nie straciliście w żadnym momencie wiary? Skąd braliście siłę??

?Dziękuję za to, że broniliście naszej Warszawy?

?Chciałabym usłyszeć, jakie są wspomnienia dziewczyn biorących udział w Powstaniu. Jestem z Was dumna!?

Ambasadorem akcji jest Pani Katarzyna Pakosińska, która odwiedziła gimnazjalistów i opowiadała o tym, dlaczego zaangażowała się w ten projekt. Wszyscy zapamiętaliśmy opowieść o pobycie w ogarniętej wojną Gruzji i o tym, że wojna przychodzi znienacka, na zawsze zmieniając życie tych, którzy jej doświadczyli.

Tego dnia słuchaliśmy też powstańczych piosenek nadawanych przez szkolny radiowęzeł. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Więcej informacji: www.bohateron.pl

Gimnazjaliści

Karolina Sobieszczuk

Katarzyna Królak


                               

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie ze strony oraz w celu zbierania anonimowych statystyk.
Nieblokowanie tych plików i kontynuowanie korzystania ze strony, oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Można samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Nie pokazuj więcej