ŚLADAMI BOHATERÓW KSIĄŻKI "KAMIENIE NA SZANIEC"

Opublikowano: 15-08-2020

   Wycieczka „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec”, w której uczestniczyli uczniowie klas 8., była kontynuacją zajęć dotyczących lektury szkolnej autorstwa Aleksandra Kamińskiego.

    Mogliśmy osobiście odwiedzić miejsca, z którymi związani byli Maciek Dawidowski, Tadeusz Zawadzki, a w szczególności Janek Bytnar. Jednym z nich z pewnością jest obecne Liceum im. Stefana Batorego ( dawniej gimnazjum). Po szkole oprowadziła nas jej uczennica, od której usłyszeliśmy m. in. o historii szkoły i obejrzeliśmy Muzeum Szkolne, a tu chociażby świadectwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – absolwenta ówczesnego gimnazjum.

    Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha to miejsca, które do tej pory wywołują ogromne emocje, np. cele, pokój przesłuchań więźniów, szafa z narzędziami tortur.

   Byliśmy również na cmentarzu na Powązkach, gdzie pochowani są bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Naszą uwagę zwróciły rzędy brzozowych krzyży i młody wiek zmarłych.

     Ten wyjazd to dobry sprawdzian wrażliwości, empatii, rozumienia historii ludzkich sprzed kilkudziesięciu lat.

Więcej o historii Muzeum Szkolnego w poniższym linku.

http://batory.edu.pl/strona/Historia/muzeum?fbclid=IwAR2qz1e45skKdcBVDg1SiQ6S-HouDl0DsiafV_84w1dcPJq08BSHZWShWJk

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie ze strony oraz w celu zbierania anonimowych statystyk.
Nieblokowanie tych plików i kontynuowanie korzystania ze strony, oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Można samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Nie pokazuj więcej